Dzieła Wiliama Szekspira, red. H. Biegeleisen, t. 6, s. 157-215

Komedia omyłek (V 1)
ADRYANA Ach! do chorego, biednego małżonka Puśćcie mnie, puśćcie! trza go związać prędko, Zanieść do domu, aby tam wyzdrowiał. (...) KSIENI Od kiedyż to go napada szaleństwo? ADRYANA Ostatni tydzień smutny był, ponury I wcale inny, niżeli poprzednio, Ale dopiero dzisiaj popołudniu Szał jego z taką wybuchnął potęgą. KSIENI Czyli z dobytkiem okręt mu się rozbił? Zmarł mu przyjaciel? czy też swoje oko W niedozwolonej zatopił miłości? Młodzież do grzechu zbyt skłonna, swym oczom Zbyt wiele zawsze zostawia swobody. Któraż – powiedzcie – z trosk go powaliła? ADRYANA Żadna, z wyjątkiem może tej ostatniej – Jakaś go miłość wyciągała z domu. KSIENI Twym obowiązkiem było mu to zganić. ADRYANA Tak się też stało. KSIENI Widać, niezbyt ostro. ADRYANA O ile na to pozwala skromność. KSIENI Może sam na sam. ADRYANA Nie! i w towarzystwie. KSIENI Nie dosyć często. ADRYANA Było to treścią wszystkich rozmów naszych, W łóżku – spać nie mógł od moich wyrzutów, Przy stole – nie mógł jeść od mych wyrzutów; W domu rozprawy były tylko o tym, I w towarzystwie przymówek nie brakło: Wciąż mu gadałam, że to niegodziwie. KSIENI Z tej to on właśnie przyczyny oszalał. Krzyk jadowity zazdrosnej niewiasty Zatruwa bardziej, niż kieł psa wściekłego. Sen mu twe kłótnie, mówisz, odbierały, Z tej to przyczyny mózg mu się zamącił. Podczas obiadu było mu przyprawą Twoje zrzędzenie: niespokojny obiad Złą wywoływał niestrawność w żołądku, I stąd febryczna pochodzi gorączka, A czym jest febra, jeśli nie szaleństwa Pewnym rodzajem? Mówisz, że rozrywki Wciąż zakłócało mu twoje łajanie, A z braku zabaw cóż innego idzie, Prócz melancholii i czarnego smętku, Krewnych szałowi i gorzkiej rozpaczy? A w trop za niemi spieszy bladych chorób I wrogów życia zaraźliwa zgraja. Gdy mu rozrywkę i spokój odbierzesz, Wnet oszaleje i człowiek i zwierzę. Skutek jest taki: twej zazdrości zbytek Odjął mężowi rozumu użytek.

[William Shakespeare], Komedya omyłek, tłum. Jan Kasprowicz [w:] Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 6, Komedye, Księgarnia Polska, Lwów 1895, wyd. 2., s. 157–215.

Download the play as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 28.42 MB

Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 6, Komedye, Księgarnia Polska, Lwów 1895, wyd. 2.

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 165.86 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Komedia omyłek

Original title

Comedy of Errors

Year of publication

1895

Year of origin

1890-1900

Place of publication

Lwów

Place of origin

Lwów

Publisher

Księgarnia Polska

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Komedya omyłek

Uniform title

Komedia omyłek

Original title

Comedy of Errors

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Kasprowicz, Jan (1860-1926)

Jan Kasprowicz (1860-1926) was an eminent poet of the Young Poland movement (Młoda Polska), a student of comparative literature, a...