Dzieła Wiliama Szekspira, red. H. Biegeleisen, t. 4, s. 3-86

Henryk VI, Część 1 (III 4)
KSIĄŻĘ BURGUNDYI Mów, tylko nie bądź zbyt przewlekłą w słowie. DZIEWICA Spójrz na ojczyznę, na twą żyzną Francję, Patrz na te miasta i grody, zniszczeniem Krwawego wroga strasznie zeszpecone! Jak matka patrzy na swe dziecię lube, Gdy mu gasnące oczy śmierć zamyka, Tak ty chciej spojrzeć na chorobę Francji! Przyjrzyj się ranom, ranom, wbrew naturze Przez cię zadanym jej piersi zbolałej! O, miecz swój ostry zwróć na inną drogę, Bij napastników, nie napadaj na tych, Którzy jej bronią! Jedna krwi kropelka, Z piersi ojczystej wysączona ziemi, Powinna bolić cię więcej, niż cudzej Posoki całe strumienie. O zwróć się I łzą swą otrzyj plamy twojej ziemi. KSIĄŻĘ BURGUNDYI Oczarowała mnie swoimi słowy Lub mnie tak nagle zmiękczyła natura. DZIEWICA Krzyczą na ciebie Francja i Francuzi, W wątpliwość ród twój podając i imię. Z kim ty się łączysz, jak nie z dumnym ludem, Który ci ufa tylko dla korzyści? Gdy raz się Talbot w Francji usadowi, Gdy raz w narzędzie złego się przemieni, Któż będzie panem, jak nie Henryk, Anglii, A ty czym będziesz, jeśli nie wygnańcem? Przywołaj sobie w myśli to – na dowód: – Nie był twym wrogiem książę Orleański? Nie był on jeńcem na angielskiej ziemi? Lecz, posłyszawszy, że on wrogiem twoim, Czyż go natychmiast z rąk swych – bez okupu – Nie wypuścili na przekór Burgundii I wszystkim twoim przyjaciołom? Patrzaj! Walczysz przeciwko własnym swym rodakom, Łączysz się z tymi, co będą-ć katami! O wróć się, wróć się, ty zbłąkany książę! Karol i wszyscy przyjmą cię w objęcia. KSIĄŻĘ BURGUNDYI Jestem zwyciężon: te szczytne jej słowa Tak mną wstrząsnęły, jak ryczące działo: Mógłbym nieomal upaść na kolana! (...) ALENCON Dziewica swoją odegrała rolę Dzielnie: złocistej warta jest korony. KAROL Naprzód, panowie; zbierzmy wojska swoje, Pomyślmy nad tym, jakby szkodzić wrogom.

[William Shakespeare], Król Henryk VI. Część pierwsza, tłum. Jan Kasprowicz [w:] Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 4, Dramaty królewskie, Księgarnia Polska, Lwów 1895, wyd. 2., s. 3–86.

Download the play as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 27.58 MB

Recommended edition

Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 4, Dramaty królewskie, Księgarnia Polska, Lwów 1895, wyd. 2.

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 218.86 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Henryk VI, część 1

Original title

Henry VI, Part I

Year of publication

1895

Year of origin

1890-1900

Place of publication

Lwów

Place of origin

Lwów

Publisher

Księgarnia Polska

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Król Henryk VI. (Część pierwsza)

Uniform title

Henryk VI, część 1

Original title

Henry VI, Part I

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Kasprowicz, Jan (1860-1926)

Jan Kasprowicz (1860-1926) was an eminent poet of the Young Poland movement (Młoda Polska), a student of comparative literature, a...