Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare (Szekspira) : wydanie illustrowane ozdobione 545 drzeworytami. T. 1, s. 447-511

Król Ryszard III (I 4)
BRAKENBURY Co dziś tak smutno Wasza Cześć wygląda? KLARENS Miałem noc zeszłą bardzo niespokojną, Pełną okropnych snów, straszliwych widzeń. Jakem chrześcijanin i uczciwy człowiek, Nie chciałbym spędzić drugiej takiej nocy, Za nieprzerwany ciąg dni najszczęśliwszych; Tak pełne zgrozy były te marzenia. BRAKENBURY Jakież to były marzenia, milordzie? KLARENS Zdawało mi się, żem się stąd wyłamał I na okręcie płynął do Burgundii: Będący ze mną tamże brat mój, Gloster, Z wnętrza kajuty wywiódł mnie na pokład; Spoglądaliśmy stamtąd w stronę Anglii, Mówiąc o smutnych kolejach tych wojen, Między domami Yorków i Lankastrów, Któreśmy przeszli. Gdyśmy tak chodzili Po kołyszących się deskach pokładu, Zdawało mi się, że się Gloster potknął, I upadając, mnie, com go chciał wstrzymać, Zrzucił przez burtę w odmęt morskich wałów. O, jakąż męką zdało mi się tonąć! Jak przeraźliwy szum wód miałem w uszach! Jak szpetny widok śmierci przed oczyma! Zdawało mi się, jakobym był świadkiem Tysiąca rozbić, jakobym tysiące Widział ciał ludzkich, które ryby jadły; Kotwice, bryły złota, stosy pereł, Drogie kamienie, kosztowne klejnoty, Porozrzucane zewsząd na dnie morza: Niektóre tkwiły w czaszkach; w wydrążeniach, Gdzie niegdyś oczy mieszkały, widziałem Jakby na pośmiech błyszczące brylanty, Co się wdzięczyły do podwodnych szlamów, I natrząsały z kości w krąg rozpierzchłych. BRAKENBURY Jakżeś mógł, mości książę, w chwili śmierci Te tajemnice otchłani uważać? KLARENS Nie wiem, jak się to działo, ale mogłem.

William Shakespeare, Król Ryszard III, tłum. Józef Paszkowski [w:] Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare (Szekspira): wydanie ilustrowane ozdobione 545 drzeworytami, tłum. Stanisław Koźmian, Józef Paszkowski, Leon Ulrich, z dodaniem życiorysu poety i objaśnień pod red. Józefa Ignacego Kraszewskiego, T. 1, Dramata, Spółka Wydawnicza Księgarzy, Warszawa 1875, s. 447–511.

Download the play as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 54.59 MB

Recommended edition

[William Shakespeare], Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare (Szekspira): wydanie ilustrowane ozdobione 545 drzeworytami, tłum. Stanisław Koźmian, Józef Paszkowski, Leon Ulrich, z dodaniem życiorysu poety i objaśnień pod red. Józefa Ignacego Kraszewskiego, T. 1, Dramata, Spółka Wydawnicza Księgarzy, Warszawa 1875.

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 437.82 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Ryszard III

Original title

Richard III

Title

Ryszard III

Year of publication

1875

Year of origin

1850-1860

Place of publication

Warszawa

Place of origin

Warszawa

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Król Ryszard III

Uniform title

Ryszard III

Original title

Richard III

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Paszkowski, Józef (1817-1861)

Józef Paszkowski (1817–1861) was the oldest son of Dominik Paszkowski, an officer on the staff of Prince Józef Poniatowski and...