Dramata Adama Gorczyńskiego. ser. 2, s. 289-447

Romeo i Julia (II 3)
MNICH [WAWRZYNIEC] Szary świt w nocnym budzący się oku, Strychuje światłem po rannym obłoku; Ciemność chwiejąca się, z drogi Tytana Stacza się iskrą jego kół zbryzgana; Zanim się słońce złotą wzniesie głową Pościera rosy, świat ożywi nowo, Do kosza kwiatów nazbieram i ziela, Co zdrowia swoją trucizną udziela. Ziemia matką natury – jest razem Tworów swych własnych, gdy zamrą, cmentarzem Jej płodów, dziatek, widzim mnogie grona, Ssące pierś ziemi, wiszą u jej łona. Nie jedno wielce swym pożytkiem cenne, Bez celu żadne, a każde odmienne; I dziwnej mocy są krzewy i zioła I twarde głazy, kto je użyć zdoła; Co życie wzięło, co z ziemi wyrosło, Zawdy pożytek ziemi z siebie niosło, Atoli żadna rzecz tak dobra, święta, By złem użyciem nie była zwichnięta; Cnota złym śladem stąpi na bezdroże, Błąd swą wystawą w godność się wspomoże. Ten kwiat pod swoją maleńką obsłoną, Mieści truciznę i zdrowia nasiono, Wonią swą krzepi zmysły, lecz spożyty, W serce poniesie swój płyn jadowity; Tak zła chęć z dobrą – w duszy człeka obie, Nieprzyjaciółmi stoją przeciw sobie; Ale gdzie gorszej siły większa władza, Tam robak ziarno zniszczenia zapładza.

[William Shakespeare], Romeo i Julia, tragedya w 5ciu aktach, tłum. A. Gorczyński [w:] Adam Gorczyński, Dramata, Serya druga, nakł. B. Gorczyńskiego, druk. W.L. Anczyca, Kraków 1885, s. 289–447.

Download the play as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 97.89 MB

Adam Gorczyński, Dramata, Serya druga, nakł. B. Gorczyńskiego, druk. W.L. Anczyca, Kraków 1885.

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 275.57 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Romeo i Julia

Original title

Romeo and Juliet

Year of publication

1885

Year of origin

1840-1850

Place of publication

Kraków

Place of origin

Kraków

Publisher

B. Gorczyński

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Romeo i Julia

Uniform title

Romeo i Julia

Original title

Romeo and Juliet

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Gorczyński, Adam (1805-1876)

Adam Gorczyński (1805–1876) was a landowner, a translator and the author of plays and other minor literary productions. He is...