Dzieła Wiliama Szekspira, red. H. Biegeleisen, t. 4, s. 87-184

Henryk VI, Część 2 (II 4)
GLOSTER Na wasze życie! niech przejdzie w spokoju. KSIĘŻNA Przyszedłeś, mężu, patrzeć na mą hańbę? Ach! pokutujesz wraz ze mną! O spojrzyj, Jak tłum pijany palcem cię wytyka, Jak kiwa głową, mierzy cię spojrzeniem! Skryj się, Glosterze, przed ich wzrokiem wstrętnym: Idź do komnaty, bolej nad mą hańbą, Przeklinaj wrogów i moich i twoich. GLOSTER Zapomnij smutków! bądź cierpliwą, Leno! KSIĘŻNA Ach! samej siebie naucz mnie zapomnieć: Bo gdy pomyślę, żem twą żoną ślubną, A ty książęciem, protektorem kraju, To zdaje mi się, że być nie powinno, By mnie w tej sukni hańby prowadzono I z tym papierem na plecach, śród tłuszczy, Co się raduje, patrząc na łzy moje, Słysząc te moje głębokie westchnienia! Ostre krzemienie ranią moje stopy, A gdy się potknę, wstrętny tłum się śmieje I pokazuje, jak stąpać należy. Tu jarzm o hańby udźwignę-ż, Humfryu? Mogęż na świat ten zwrócić jeszcze oczy? Mienić szczęśliwym, komu słońce świeci? Nie! dniem mi będzie noc, światłością ciemność,. A mojem piekłem myśl o mej świetności. Czasami powiem; jam żoną Humfrya, A on jest księciem, co tym krajem rządzi: Ale tak rządził i takim był księciem, Że patrzał na to, jak ja, biedna księżna, Byłam podziwem, byłam pośmiewiskiem Lada włóczęgów, lada podłej zgrai. Lecz bądź łagodnym, nie wstydź się mej hańby. Nie troszcz się o nic, aż ci topór śmierci – Co wnet nastąpi – zawiśnie nad głową. Albowiem Suffolk, który wszystko może U tej, co ciebie i nas nienawidzi, I York i Beaufort, ten klecha fałszywy, Na twoje skrzydła pomazali rózgę: Na lep cię schwycą, jak chcesz, tak ulatuj! Lecz ty się nie bój; aż ci w sidła swoje Nóg nie oplączą, nie uprzedzaj wrogów!

[William Shakespeare], Król Henryk VI. Część druga, tłum. Jan Kasprowicz [w:] Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 4, Dramaty królewskie, Księgarnia Polska, Lwów 1895, wyd. 2., s. 87–184.

Download the play as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 33.29 MB

Recommended edition

Henryk Biegeleisen (red.), Dzieła Williama Szekspira, T. 4, Dramaty królewskie, wyd. 2, Księgarnia Polska, Lwów 1895.

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 159.57 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Henryk VI, część 2

Original title

Henry VI, Part II

Year of publication

1895

Year of origin

1890-1900

Place of publication

Lwów

Place of origin

Lwów

Publisher

Księgarnia Polska

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Król Henryk VI. (Część druga)

Uniform title

Henryk VI, część 2

Original title

Henry VI, Part II

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Kasprowicz, Jan (1860-1926)

Jan Kasprowicz (1860-1926) was an eminent poet of the Young Poland movement (Młoda Polska), a student of comparative literature, a...