Romeo i Julia (V 1)
APTEKARZ Kto woła tak głośno? ROMEO Chodź tu bliżej człowieku, widzę żeś ubogi, Przyjm tę kiesę dukatów, nędza jest nieznośną. Daj mi taką truciznę, co by wszystkie drogi Krwi w żyłach mych zatruła, aż bym padł umarły, W przód jeszcze nim by oczy, usta się zawarły; Aż by dusza tak szybko wypadła mi z ciała Jako proch zapalony z burzącego działa. APTEKARZ Mam truciznę tak czynną; ale śmiercią krwawą Przedających ją karze Mantuańskie prawo. ROMEO I ty, taki odarty, najlichszy z nędzarzy, I ty boisz się umrzeć? – już głód z twojej twarzy Wyssał krew całą, nędza wygląda oczyma, Ubóstwo na twym grzbiecie, patrz, przy łacie łata, Ni świat twym przyjacielem, ani prawo świata. By zrobić cię bogatym świat praw takich nie ma, Złam więc dla mnie to prawo, a ja cię zbogacę. APTEKARZ Zgadza się moja nędza, lecz nie wola moja. ROMEO Ja też i twojej nędzy nie twej woli płacę. APTEKARZ Wrzuć ją w jaki bądź napój i wypij; – choć twoja Siła dwudziestu zrówna, nie troskaj się o to, Ręczę za rychły skutek. ROMEO Masz więc swoje złoto! O! to gorsza trucizna dla duszy człowieka, Brojąca więcej morderstw na tym lichym świecie, Niźli to jadu ziarnko: a ludzie go przecie Bronią ludziom udzielać; dziwna praw opieka. Bądź zdrów, kup sobie chleba i ubierz się w ciało, Ach, tyś mi dał tak wiele, ja tobie tak mało! Nektarze nie trucizno, nim północ wybije, Chodź do Julii grobu, tam ja cię użyję.

William Shakespeare, Romeo i Julia. Trageyda w pięciu aktach, tłum. Julian Korsak, O. Zukerkandel i Syn, Złoczów 1891 [Biblioteka Powszechna, nr 8–9].

Download the book as a pdf file

Type: application/pdf

Size: 34.43 MB

Author

Shakespeare, William (1564-1616)

Uniform title

Romeo i Julia

Original title

Romeo and Juliet

Year of publication

1891

Year of origin

1830-1840

Place of publication

Złoczów

Place of origin

Złoczów

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Location of original

Open Source Shakespeare (OSS)

Romeo i Julia

Uniform title

Romeo i Julia

Original title

Romeo and Juliet

Source of scanned image

Biblioteka Narodowa: Polona.pl

Translator

Korsak, Julian (1807-1855)

Julian Korsak (1806–1855) was a poet and translator, one of the most representative figures of Polish romanticism living and working...